Blogdan

Bitter Çikolata Hakkında Bilgi

Blog

Bitter Çikolata Hakkında Bilgi

Bitter çikolata (siyah çikolata, sade çikolata veya ekşi çikolata olarak da bilinir) bir çikolata türevidir. Daha yüksek oranda kakao katıları vardır. Kakao yağı ise sütlü çikolata ve beyaz çikolatadan daha azdır ve hiç şeker içermez.[1] Fırın çikolata türü de vardır. Koyu çikolata% 70-85 kakao tozu içerir. Hangi ürünlerin “bitter çikolata” olarak etiketlendirilebileceğine ilişkin hükûmet ve endüstri standartları ülkeye ve pazara göre değişir. 21. yüzyılın başlarında bitter çikolataya olan talepte küresel bir artış oldu.

Koyu çikolata, sütlü çikolata gibi diğer çikolata türlerine karşı daha sağlıklı bir alternatif olarak bilinmesine rağmen, kan basıncı gibi önemli sağlık yararları için yüksek kaliteli kanıtlar gösterilmemiştir.

2018’den itibaren, kakao bileşiklerinin fizyolojik sonuçlar üzerindeki etkilerini değerlendirmek için yüksek kaliteli klinik çalışmalar yapılmamıştır, örneğin sadece küçük (1-2 mmHg) kan basıncı değişmektedir.[2] Kısa süreli çikolata tüketiminin günde 105 gram ve 670 miligram flavonol tüketimi ile sonuçlanmıştır. Koyu çikolatada, flavanoller monomerleri, epikateşinleri ve kateşinleri içerir.

Koyu çikolata% 1 su,% 46 karbonhidrat,% 43 yağ ve% 8 protein içerir. 100 gram (3.5 oz) referans miktarında, koyu çikolata,% 94 DV (tablo) ‘da Günlük Değerin (DV) ve B6 vitamininin% 92’sinde demir gibi önemli içerikte çeşitli diyet mineralleri sağlar.